Puno su toga naši informatičari napravili u informatičkoj učionici. S obzirom da nismo u našoj školi, te smo privremeno smješteni u Osnovnu školu Gorjani, u kojoj nam internetska veza nikako nije najbolji prijatelj, umjesto svakidašnjeg jadikovanja, shvatili smo da se i sa sporim računalima može puno napraviti i uspjeli smo! Naša web stranica je i ove godine zablistala! Pod opširnije pogledajte izdvojene radove naših učenika :)
U starim tekama za kolače i sokove, u kredencima i špajzama kriju se ukusne slastice i zdravi sokovi naših mama i baka.
Radeći zavičajne govore u hrvatskom jeziku, dopustili smo da se naše mame i bake izraze na svoj način. Proučite našu "Kuharicu" i iskoristite ju!
Osmaši su na satu medijske kulture istraživali tisak.
U "Hrvatskim šumama" pronašli smo o drveću naših šuma, te o drijenu, što on simbolizira, zašto izreka "zdrav ko dren" i kako su neka hrvatska naselja (kao naše mjesto Drenje) dobili ime po šumi drijena.
Više pročitajte pod opširnije!
Naš zadatak na satu engleskog jezika bio je zapisati što više riječi (naravno na engleskom jeziku) koje se mogu povezati sa šumom. Sve smo ih zapisali na papiriće i zatim smo ih objesili na šumski alphabet :) Na kraju sata otpjevali smo i poznatu abc pjesmicu! Sve fotografije nas sedmaša možete pogledati OVDJE!
Učenici osmog razreda su na satu fizike određivali gustoću bagrema, hrasta i graba. Uz pomoć tabličnih vrijednosti izračunali su i ogrjevnu vrijednost pojedinih cjepanica. Tako je na primjer u cjepanici graba mase približno 2.5 kg pohranjeno oko 30MJ kemijske potencijalne energije. Za izvršenje mehaničkog rada jednakog iznosa potrebno je oko 680 000 izbačaja dvoručnih utega mase 12kg (6kg u svakoj ruci). Fizički najspremniji učenik mogao je u jednom setu napraviti 30 izbačaja. Desetljećima se u drvetu prikupi na račun solarnog zračenja velika energija. Fotografije pogledajte ovdje!
Sedmi razred je na satu geografije također obilježio Međunarodnu godinu šuma. Tema je bila "Šumski pokrov Europe - nekad i danas", čitali smo i izlagali razne zanimljivosti i činjenice vezane uz rasprostranjenost i važnost europskih šuma, a ono najzanimljivije sastavili smo u obliku kartica za rubriku "Jeste li znali?" i stavili ih na pano. Još je nekoliko učenika dobilo zadatak napraviti prezentacije o nekadašnjem prirodnom šumskom pokrovu Europe. Fotografije pogledajte ovdje!
Na satu hrvatskog jezika učili smo da priče o vilama i vilenjacima na planinama i u šumama postoje vjerojatno oduvijek. Isto tako postoje svjedočenja ljudi iz raznih povijesnih razdoblja (usmena ili pismena) o susretima s vilama.
Jesen polako stiže; sve je više kiše; dolaze nam hladniji dani i upravo to nas je motiviralo da pokupimo šareno lišće u školskom dvorištu i na satu likovne kulture prizovemo šumske vile i vilenjake.
Više pogledajte pod opširnije!
Sigurno ste čuli za slavonski hrast. Postoje dvije vrste hrasta: hrast lužnjak i hrast kitnjak.
Sigurno ste čuli za slavonski bećarac:
ʺ...Hej, kad su stari svinje žirovali…
Hej, debele su krmače imali…“
Sigurno ste čuli za grad Veneciju - grad na vodi. Veneciju drže hrastova debla jer hrastu ni voda ne može ništa.
Sigurno ste čuli i za katedralu u Đakovu koju je dao sagraditi J.J. Strossmayer. Naša velebna katedrala leži na hrastovim deblima.
Onaj tko ima šumu hrasta, ima nezamislivo bogatstvo.
Benjamin Agatić, 6. razred
S obzirom da provodimo projekt Međunarodna godina šuma u našoj školi odlučila sam osmisliti kolekciju inspiriranu šumskim motivima. Ova sezona inspirirana je avanturama duboke šume - ljepotom, bojom, fantazijom. Istraživanje šume otkrilo je ćud koja u život vraća graciozne i dražesne komade odjeće.
Kliknite ovdje i pogledajte što sam Vam pripremila u novoj šumskoj kolekciji!
Na dodatnoj nastavi iz engleskog jezika učenici su s učiteljicom Anamarijom obrađivali tekstove o opasnostima za šumu (kisele kiše, krčenje šuma, šumski požari). Zatim su zajedničkim snagama razmislili o tome što bi uradili u slučaju da se izgube u šumi, te su to sve zapisali i snimili što možete vidjeti u priloženom video zapisu.
Iako je naša knjižnica malih dimenzija, to nimalo ne umanjuje našu ljubav prema knjigama. Izdvojili smo popis knjiga koje su nas povezale sa šumama, a možete ih pronaći u školskoj knjižnici. Fotografije naših malih najčitatelja mjeseca rujna pogledajte OVDJE!
„Kad kažem hrast, onda mislim na spačvanske šume,“ još je 1888. godine zapisao hrvatski književnik Josip Kozarac.
Učenici osmih razreda na satu hrvatskog jezika čitali su "Slavonsku šumu" Josipa Kozarca i isječke iz Kozarčeve autobiografije. Više pročitajte pod opširnije!
Iako biti izgubljen u šumi može biti zastrašujuće iskustvo, preživjeti je samo pitanje zdravog razuma, strpljenja, te mudrog korištenja darova prirode. Pod opširnije saznajte što se sve može naći u šumi i kako preživjeti nekoliko dana!
Običaj „Dojdole“ prikazuje kako se nekad prizivala kiša na usjeve, a učenici naše škole, koji nastupaju u KUD-u Drenjanci iz Drenja, ponosno su predstavili naše mjesto na Malim đakovačkim vezovima. Više o dojdolama saznajte pod opširnije, te pogledajte fotografije s nastupa.
Na ovoj stranici se djeci i mladima predstavlja sigurnost informacija kroz šumsku priču sa ilustracijama. Uz obrazovne sadržaje o sigurnosti informacija ove priče sadrže zadatke i preporuke za djecu i mlade. Beskonačna šuma je priča o devetogodišnjem Nikoli koji uči koristiti računalo i e-poštu. Priča čitatelju objašnjava što je Internet i, između ostalog, što se na njemu može raditi. Istovremeno se uči da na Internetu ima i loših stvari od kojih se treba zaštititi. Svakako posjetite i naučite nešto novo!
Na satu informatike svaki učenik 8.b razreda odabrao je po jednu fotografiju s motivim šume te su uz pomoć programa Windows Movie Maker izradili još jedan u nizu videozapisa na temu Međunarodna godina šuma.
Radove naših učenika pogledajte u Fotogaleriji u rubrici Likovni radovi učenika- motiv šume!
Danas je u našoj školi održana akcija skupljanja starog papira koju su podržali svi učenici naše škole vrijedno prikupljajući i donoseći stari papir i time šireći svijest o potrebi čuvanja okoliša, a ponajviše prelijepih šuma.
Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u ovaj akciji i omogućili nam da od prikupljenog novca (riječ je o deset tisuća kuna) kupimo ozvučenje za našu školu! Fotografije možete pogledati pod opširnije!
Jezero Borovik nalazi se u blizini naše škole. Šume oko jezera Borovik su idealno mjesto za izletnike, šetnju i opuštanje u prirodi. Naši mališani svake godine barem jednom posjete Borovik na koji smo jako ponosni i presretni što nam je u neposrednoj blizini škole.
Fotografije možete slobodno pogledati OVDJE!