Obilježili smo Svjetski dan dijabetesa 14. studenoga
Autor: Administrator , 16. 11. 2020.

Gorak okus slatkoga

Kako je naš učenik Marino Živković obolio od dijabetesa tipa 1, svakoga dana učimo kako se živi s dijabetesom: svakodnevno davanje inzulina, obavezno provjeravanje senzorskog čitača šećera u krvi, posebna briga o čestim i malim obrocima i normalan život.

Marino je svoju dijagnozu doznao već u maloj školi, no mnogi je ne saznaju na vrijeme, pa se bolest odrazi na rad unutarnjih organa, vid, kao i na motorički razvoj djeteta.

Više pročitajte u nastavku pod opširnije!

Prema podacima CroDiab Registra osoba sa šećernom bolešću, u Hrvatskoj je u 2019. bilo 315.298  osobe sa šećernom bolesti, a broj oboljelih povećava se iz godine u godinu. Ranija istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj tek 60% oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu tako da se procjenjuje da je ukupan broj oboljelih blizu 500.000. (Podaci preuzeti s HZJZ-a)

Marino je odličan učenik, pričljiv, nikada se ne tuži ni na što. Prošle je godine išao u HNK Osijek s visokim šećerom (18) i uživao u ”Vitezu slavonske ravni”!

Tjelesni igra i nikad se ne izvlači!

Naprotiv, bude crven i znojan kao i svi, ali želi normalan život!

Član je Udruge dijabetičara Slatki život iz Đakova, koja pomaže oboljelima kako bi dobili svu potrebnu skrb i organizira humanitarne akcije.

Ove smo godine Marinu pripremili iznenađenje. Marino je učenik 7.a razreda, pa su na satu  biologije upoznali „skrivene šećere”. Učiteljica Kristina Filaković svojim je predavanjem osvijestila važnost zdrave prehrane; izbjegavanje energetskih napitaka; kečapa; pekarskih proizvoda i kojekakvih „zdravih namirnica”.

Učenici 7.a s razrednicom Evicom Dernej iznenadili su Marina s plavim balonima, a svaki je bio poseban jer je opisao Marina.

Pripremili su i dijetne obroke.

Marino je uživao, a mi smo naučili puno toga.

Pogledajte naše fotografije i plakat koji je napravila razrednica.

Web novinari